Jump to content

Audiobooks / Romance


Cover for Hans hjärtas utvalda
Audiobook

Hans hjärtas utvalda

När Caroline av misstag blir indragen i en härva av intriger, lögner och mord blir hon räddad av lord Vane Brecon. Hon svär för sig själv att hon någon dag ska återgälda honom och ...


Cover for El hielo bajo tus pies
Audiobook

El hielo bajo tus pies

Evan McAlister, jefe del clan McAlister recibe la orden del Rey Guillermo de Escocia de contraer matrimonio con una de las hijas del jefe del clan McGregor a fin de acabar con años ...


Cover for Suvituulia Euroopasta
Audiobook

Suvituulia Euroopasta

Kun pieneen keskisuomalaiseen Laiturin kuntaan saapuu suuren eurooppalaisen maatutkimuksen myötä miesvoittoisen tutkijaryhmän sijaan kolme pirteää ja pätevää nuorta naista, saa kok ...


Cover for Sinisukka
Audiobook

Sinisukka

Koko elämänsä Charlotta on saanut sen, mitä hän on halunnut. Hän on ollut hemmottelun ja kosiskelun kohteena kerran jos toisenkin. Hänestä tuntuu kuin koko maailma olisi häntä vart ...


Cover for Näkymätön liekki
Audiobook

Näkymätön liekki

Runoilija on taistellut maansa sodassa. Kotiin hän palaa rintaman kauhujen riivaamana ja näkönsä menettäneenä. Sopeutuminen uuteen elämään rauhan aikana, kotona, ja ennen kaikkea v ...


Cover for Kärlek på flykt
Audiobook

Kärlek på flykt

Marina Martyn lever det perfekta livet. Hon är rik, vacker, har ett aktivt socialt liv och är förlovad med en väl ansedd ung man som älskar henne. Det finns bara ett problem. Trots ...


Cover for Kärlek i det fördolda
Audiobook

Kärlek i det fördolda

Det är när Gretna är på väg till London för att hälsa på sin barndomsvän som hon av en slump stiftar bekantskap med markisen av Stade. Gretnas hyrvagn råkar ut för en olycka och nä ...


Cover for The King Wins (Barbara Cartland's Pink Collection 147)
Audiobook

The King Wins (Barbara Cartland's Pink Collection 147)

King Martiza of Salamos has fallen asleep when he suddenly becomes aware that something is moving in his room. To his astonishment he finds that it is Princess Veria who has come f ...


Cover for Love Saves the Day (Barbara Cartland's Pink Collection 148)
Audiobook

Love Saves the Day (Barbara Cartland's Pink Collection 148)

The beautiful redheaded Tiana Weston sets out to visit her inheritance in Dorset with high hopes. It had been her parents’ dream to restore Castle Rose to its former glory as it is ...


Cover for Call Me, Maybe
Audiobook

Call Me, Maybe

What if you got a second chance with your first love?What happens when you meet your teenage heart-throb – when you’re both all grown up? When Cassie was fifteen, all she wanted wa ...


Cover for Swipe Right
Audiobook

Swipe Right

This hilarious romantic comedy is When Harry Met Sally for the Tinder age. Perfect for fans of Mhairi MacFarlane, Laura Jane Williams and Sophie Ranald. The love of your life might ...


Cover for There's More To Life Than Cupcakes
Audiobook

There's More To Life Than Cupcakes

A funny, feel-good novel about baking, relationships and babies, perfect for fans of Lucy Diamond, Laura Jane Williams and Mhairi McFarlane.For Ellie Redford, life is good. Her hus ...


Cover for En vinnande hand
Audiobook

En vinnande hand

Darcy Wallace ser bara en utväg ur äktenskapet med mannen hon hatar – att fly. Hon reser till Las Vegas och när hon kommer fram är hon både fattig och utmattad. I ett desperat förs ...


Cover for Den där Luke
Audiobook

Den där Luke

Efter en blöt kväll vaknar Katie Rodgers upp bredvid Luke Boone. Just den Luke, som en gång krossade hennes systers hjärta. Snart upptäcker Katie att han inte alls är som hon trott ...


Cover for Kom hit!
Audiobook

Kom hit!

Hon är den sista som skulle gå på hundtricket ...Men efter två månader med den charmerande hunden Roscoe, som Ainsley Scott gått med på att ta hand om, är hon helt såld på dess äga ...


Cover for B. J. Harrison Reads The Hunchback of Notre Dame
Audiobook

B. J. Harrison Reads The Hunchback of Notre Dame

"The Hunchback of Notre Dame" is one of Victor Hugo most popular historical novels. It follows the story of the young Quasimodo, a hunchback who lives the solitary life of an outca ...


Cover for B. J. Harrison Reads The Courtship of Miles Standish
Audiobook

B. J. Harrison Reads The Courtship of Miles Standish

Miles Standish and Priscilla Mullins immigrate to America, where they meet a scholar and poet named John Alden. The two men become good friends, but they also both fall in love wit ...


Cover for A New Life for Ariana Byrne
Audiobook

A New Life for Ariana Byrne

This uplifting debut novel from Cornwall based writer, Liz Hurley, is sure to put a smile on your face. Ariana Byrne knows how to survive. After becoming a guardian to her four lit ...


Cover for Klimatsmart och fullkomligt förvirrad
Audiobook

Klimatsmart och fullkomligt förvirrad

Frida Sandberg ska bli klimatsmart på riktigt - och hon tänker börja med en hemester! Men vart åker man egentligen då? Efter en stunds googlande dyker plötsligt ett riktigt lovande ...


Cover for Kärleksstorm
Audiobook

Kärleksstorm

Fotografen Saga älskar kärleken och drömmer om att någon gång få känna sig som stjärnan i en romantisk komedi. Efter en bruten relation rasar hela hennes värld och med den hoppet o ...


Cover for Drömmen om kärleken
Audiobook

Drömmen om kärleken

Larina Milton kan knappt tro sina öron. Hon har lyckats undvika tuberkulosen som tog hennes mors liv, men nu säger läkaren att hon ändå bara har 21 dagar kvar att leva! Han konstat ...


Cover for Farlig kärlek
Audiobook

Farlig kärlek

Kärlek eller lojalitet? När Leonas oansvarige bror hamnar i skuld till Lew Quayle inser hon att det bara är hon som kan hjälpa honom ur knipan. Som om inte skulden vore nog är henn ...


Cover for Villinaaraat
Audiobook

Villinaaraat

Tytin elämässä kaikki tuntuu menevän päin prinkkalaa. Hän on joutunut työpaikkakiusatuksi ja myös parisuhde takkuaa. Kun avopuoliso lähtee lätkimään, Tytti päättää pistää elämänsä ...


Cover for Lord Flints spirande känslor
Audiobook

Lord Flints spirande känslor

Lord Peter Flint, en av de betrodda i Kungens främsta män, har fått i uppdrag att föra lady Jessamine Fane till London för att ställas inför rätta för högförräderi. Den mörka skönh ...


Cover for Fiji, frihetens ö
Audiobook

Fiji, frihetens ö

Massimo Briatore och Livia Esposito – en man som vuxit upp utan materiellt välstånd men omgiven av kärlek, och en kvinna som fått vänja sig vid våld och död i maffians mitt. Den en ...