Jump to content

Audiobooks / Novels


Cover for Confessions of a First-Time Mum
Audiobook

Confessions of a First-Time Mum

Stevie’s life has changed beyond recognition since having her first baby. She loves being a mum, but between the isolation and being vomited on five times a day, she really wishes ...


Cover for Turn of the Tide
Audiobook

Turn of the Tide

They have survived the worst they could imagine – now they must face the future. After a catastrophic storm tears through the village of Eyemouth in 1881, the villagers have slowly ...


Cover for The Storm
Audiobook

The Storm

When a Scottish village is struck by grief, those left behind must help one another find hope. It is 1881, and when a violent storm devastates the Scottish fishing village of Eyemo ...


Cover for Kramar undanbedes
Audiobook

Kramar undanbedes

Pillan, sextiosju år, ger sig med stor vånda in i dejtingvärlden på nätet, ivrigt påhejad av sin betydligt yngre och utlevande väninna, Lena. Pillan hamnar i en massa dråpliga situ ...


Cover for Farlig kryssning
Audiobook

Farlig kryssning

När Zarias far, den berömde arkeologen, dör lämnar han sin dotter ensam i världen och utan pengar. Allt ser väldigt mörkt ut för Zaria, men när hon oväntat får ärva en förmögenhet ...


Cover for Cornish Dreams at Cockleshell Cottage
Audiobook

Cornish Dreams at Cockleshell Cottage

The sequel to Liz Hurley’s "A New Life for Ariana Byrne" and second in the Wiverton Sisters series, perfect for fans of Holly Martin, Phillipa Ashley and Milly Johnson.Ever since t ...


Cover for Wife Support System
Audiobook

Wife Support System

Three women. Five Kids. One HouseA debut novel that has been shortlisted for the Comedy Women in Print Prize 2020, perfect for fans of "Why Mummy Drinks" and "Has Anyone Seen My Se ...


Cover for MAGON
Audiobook

MAGON

Drawn from the superhero genre, MAGON introduces the listener to a collection of new Celtic characters, but with a modern take. It explores the consequences of mixing ancient DNA i ...


Cover for For the May Queen
Audiobook

For the May Queen

It’s 1981 and 17-year-old Norma Rogers’ parents drop her off at the college dorms. Soon, Norma finds herself drunk and nearly naked with three strangers. The strip poker event is t ...


Cover for The Bad Boyfriends Bootcamp
Audiobook

The Bad Boyfriends Bootcamp

The fun-filled novel about dating and friendship perfect for fans of Laura Jane Williams, Dolly Alderton and Mhairi McFarlane.When Molly Cooper’s sweet but hopeless brother Sam com ...


Cover for Tulipunaiset ratsastajat
Audiobook

Tulipunaiset ratsastajat

Jokilakeuden kylällä uusi ilmiö, 'lahkolaisuus', vetää väkeä hurmoksellisiin kokouksiin. Myös Vanhatalon emäntä Maria ja tytär Hanna käyvät harva se ilta uskontapaamisissa. Vähitel ...


Cover for Hotad till livet
Audiobook

Hotad till livet

Melina Lindsay är överlycklig när hon får jobbet som sällskapsdam åt mrs Schuster på hennes resa, men lyckan får ett abrupt slut när hon strax efter ankomsten till Marocko blir avs ...


Cover for Från hat till kärlek
Audiobook

Från hat till kärlek

När Nerina får veta att hennes kusin Elizabeth kommer tvingas gifta sig med sir Rupert Wroth mot sin vilja tar hon ett drastiskt beslut. Nerina tar sin kusins plats vid bröllopet m ...


Cover for Hans hjärtas utvalda
Audiobook

Hans hjärtas utvalda

När Caroline av misstag blir indragen i en härva av intriger, lögner och mord blir hon räddad av lord Vane Brecon. Hon svär för sig själv att hon någon dag ska återgälda honom och ...


Cover for Samtal från en död
Audiobook

Samtal från en död

När telefonen ringer hemma hos redaktör Ralf Krook tror han att det är Televerket som testar linjen. Istället visar det sig vara en man som kallas för Sudden och säger sig sitta på ...


Cover for El hielo bajo tus pies
Audiobook

El hielo bajo tus pies

Evan McAlister, jefe del clan McAlister recibe la orden del Rey Guillermo de Escocia de contraer matrimonio con una de las hijas del jefe del clan McGregor a fin de acabar con años ...


Cover for Den naive svensken
Audiobook

Den naive svensken

Den naive svensken är en kärlekshistoria som utspelar sig under det kalla kriget, närmare bestämt under byggandet av ett färjeläge i Sassnitz, DDR (Östtyskland). Det blir självklar ...


Cover for Den sjunde vågen vid Jensarna
Audiobook

Den sjunde vågen vid Jensarna

När de vuxna barnen ur en välkänd Göteborgsfamilj råkar ut för en del traumatiska händelser börjar de sedan barndomen förträngda familjehemligheterna tränga upp till ytan igen. De ...


Cover for En liten jävel över bron
Audiobook

En liten jävel över bron

Jimmy Ek ser sig själv som en riktig karlakarl och han vet minsann vem som är husets herre. Frun Lena har vant sig vid hans utbrott och gör allt för att ingen annan ska märka dem. ...


Cover for Så putsas en skitstövel
Audiobook

Så putsas en skitstövel

Trots sina stora olikheter är Agneta och Carina bästa vänner. Agneta röker som en borstbindare, säger vad hon tycker och har gärna ett glas rött i handen, när som helst. Carina har ...


Cover for Sinisukka
Audiobook

Sinisukka

Koko elämänsä Charlotta on saanut sen, mitä hän on halunnut. Hän on ollut hemmottelun ja kosiskelun kohteena kerran jos toisenkin. Hänestä tuntuu kuin koko maailma olisi häntä vart ...


Cover for 'Ja pöh!' sanoi sotamies Ryhmy
Audiobook

'Ja pöh!' sanoi sotamies Ryhmy

Rihtolan aseman lähistöllä on vihollisen tykistön ammusvarasto, ja se pitäisi lennättää ilmaan. Herra eversti on saanut puheilleen miehen, joka on valmis tähän vaativaan sissitehtä ...


Cover for 'Jees, punamultaa!' sanoi kersantti Ryhmy
Audiobook

'Jees, punamultaa!' sanoi kersantti Ryhmy

Ryhmy ja Romppainen ovat palaamassa lomilta. Siviilielämä on käynyt niin koville, että miehet ovat päättäneet palata kolme päivää aikaisemmin rintamalle – kuka nyt tavallista arkea ...


Cover for Kärlek på flykt
Audiobook

Kärlek på flykt

Marina Martyn lever det perfekta livet. Hon är rik, vacker, har ett aktivt socialt liv och är förlovad med en väl ansedd ung man som älskar henne. Det finns bara ett problem. Trots ...


Cover for Kärlek i det fördolda
Audiobook

Kärlek i det fördolda

Det är när Gretna är på väg till London för att hälsa på sin barndomsvän som hon av en slump stiftar bekantskap med markisen av Stade. Gretnas hyrvagn råkar ut för en olycka och nä ...